İçine girilebilir raf sistemleri (drive in raf sistemleri), boyutları aynı olan paletlerin arka arkaya ve üst üste, aralarında bir boşluk bırakılmadan depolanması esasına dayanır. Bu raf sistemleri daha çok aynı boyutlarda ve aynı türde yüklerin birarada depolanması için idealdir.

İçine girilebilir raf sistemlerinde depolama işlemleri, sistemin kuruluş şekline bağlı olarak, ilk giren ilk çıkar (FIFO) ya da ilk giren son çıkar (FILO) prensiplerinden birine göre yapılır. Bu şekilde depo alanından en yüksek yarar elde edilmeye çalışılır.

Bu raf sistemi daha çok, yüklerin çok sık yer değiştirmediği, raflara sık aralıklarla depolanıp indirilmediği ve yüklerin çeşitliliğinin fazla olmadığı işletmelerde tercih edilmektedir. Özellikle de soğuk hava depolarında içine girilebilir raf sistemleri daha uygun bir seçimdir. Neredeyse depo alanı yüzde 85 bir verimlilik ile kullanılabilir. Bu arada raflar çok düşük ısılı bir alanda kullanılacağı için üretimi sırasında özel malzeme kullanılmaktadır.

Bu tip raf sistemlerinde geniş koridor boşluklarına da fazla gereksinim yoktur. Ancak yine de özellikle ağır yük depolama ihtiyacında olan işletmeler için, koridor boşluklarına döşenecek klavuz rayları, forklift veya benzeri depolama araçlarının daha düzgün ve kusursuz çalışması için yerinde olacaktır. Bu şekilde koridor derinliklerinde de rahat hareket edebilecektir. Aynı zamanda raf ayaklarına verebileceği zararlar en aza indirilmiş olacak ve çalışırken zaman kaybetmesinin de önünde geçilmiş olacaktır.

Bu tip raf sistemlerinde blok olarak depolama yapıldığından, hammadde veya yarı mamullerin depolanmalarında veya sezonluk ürünlerin depolanmasında oldukça verimli kullanım imkanı verir. Ayrıca düzenli bir ürün sirkülasyonuna sahip olan firmalar için de ideal bir çözümdür.

Özetlemek gerekirse, içine girilebilir raf sistemleri genelde sezonluk ürünlerin depolanması için uygundur. Koridor gereksinimi yok denecek kadar azdır. Bu yüzden depo alanı çok verimli kullanılmış olur. Bu raf sistemi sayesinde yükler farklı yüksekliklerde ve derinliklerde depolanabilir.

Raf sistemleri üretimi alanında bunca yılın deneyimine sahip olan firmamız, eğitimli ve uzman bir kadro ile, ihtiyaç sahiplerine en uygun ve en güvenli içine girilebilir raf sistemlerini projelendirmek ve kurmak için çözüm üretmeye hazırdır.